ЕКОНОМИЈА

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од вечерва на полноќ се зголемуваат за 2 денари по литар, во однос на цените утврдени минатата недела и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР…
Сите невработени лица од денеска треба да продолжат со редовното пријавување на секои 30 дена, за активните баратели на работа, односно на секои шест месеци, за другите лица кои бараат работа. На невработените кои во Агенцијата за вработување имаат оставено…
Во Штип, Скопје, Велес, Кочани се намалила бројката на текстилните работници. Од Текстилниот кластер велат дека допрва ќе има откази, ако веднаш ќе се преземат мерки за помош на овој сектор, а долгорочно треба да се направи и стратегија за…
Во официјална посета на Виница вчера престојуваше амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда. На
Се со цел за да може фудбалскиот клуб Слога 1934 од Виница да се натпреварува во ВМФЛ-Исток, а
Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на Рудникот САСА од Македонска Каменица, предводена од генералниот директор Олег Телној. Покрај менаџментот на компанијата, на средбата беше присутен и Звонко Стоименовски, Најдобар рудар за 2020 година во Рудникот САСА. На средбата претседателот…
Здружението на жени-земјоделки Агро-Винка – Виница го спроведува Проектот: Фаза II: Добра земјоделска
Исплатата на пензии за месец јули почнува од вторник, 28 јули. Со предвремена и етапна исплата на пензиите,
Преку имплементација на проектот Селектирај пластичен отпад од земјоделството и дај свој придонес за борба
Денеска во 12 ч. министерот за земјоделство Трајан Димковски ќе има средба со претставници на Здружението

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.