КУЛТУРА

На меѓународниот фестивал АRT IN EXPERIENCE, кој оваа година поради вонредната состојба се одржа онлајн, од  „ОМУ РИСТО ЈУРУКОВ'“ учество земаа учениците Никола Илиев и Макарија Иванова, класа наст. Марија Лазарова и Маријан Стоименов. И двајцата освоија ПРВА НАГРАДА. Честитки…
Фасцинатната животна сторија за девојката од Кочани која преживеала 29 операции, кога со години се борале со вишокот килограми и потоа тоа искуство во време на пандемија го сподели со жените во нејзината родна Македонија, за тоа како дипломираниот политиколог…
Министерот за локална самоуправа Горан Милевски и градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијевденесканаправија увид во реконструкцијата на
Реконструкцијата на зградата на Мултикултурниот центар е во полн ек. Дел од активностите се одвиваат
В петок, на 22 мај 2020 г., во 10 ч., на споменикот на сесловенските просветители, светите браќа
На VII интернационален пијано натпревар во Смедерево, кој оваа година поради вонредната состојба се одржа онлајн, од нашето училиште учество зема ученичката Макарија Иванова, класа наст. Марија Лазарова и Маријан Стоименов. Во конкуренција со натпреварувачи од Кина, Латвија, Србија, Босна…
Официјално започна реконструкцијата на Кино салата која е во рамките на домот на културата
Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден се празнува на 6 мај според новиот
На две значајни личности од нашата историја на денешен ден во 20. век им згаснаа животите. Пред 117 години, на 4 мај 1903 година, кај Баница, Егејска Македонија, загина големиот македонски револуционер Гоце Делчев. На 4 мај 1980 година, пак,…
Симболично, со полагање свежо цвеќе на спомениците и спомен-обележјата посветени на македонскиот

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.