КУЛТУРА

Со концертот „Танго звуци“ на музичкиот состав „Виварт“ синоќа започна овогодишното издание на манифестација
В петок, на 5 јули, со концертот „Танго звуци“ на музичкиот состав „Виварт“ ќе започне овогодишната, 12. културна
Основното музичко училиште во Кочани ја одбележа 92-годишнината од раѓањето на својот патрон и основач,
Жирито во состав Борис Чоревски, Несрин Таир и Аксел Мехмет, тројцата драмски актери, ја донесе следната одлука после одигрувањето на последната
„Живкова слава“, според она што можеше да се види на сцената на ЦК „Бели мугри“ во Кочани на
Во рамките на промотивните предуписни активности, деновиве близу илјада деца го посетија Основното
Со пантомима, класична музика, и огномет, љубителите на театарот во Кочани синоќа го проследија отворањето на 56. издание на
Вечерва започнува 56 – то издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија, чиј домаќин по 43 пат
Поезијата на кочанскиот роднокраен автор Киро Герасимов деновиве е преведена и објавена на романски јазик.
Почитувани матуранти, деновиве, вие, учениците од четврта година од двете средни училишта во Кочани,

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.