РЕГИОН

Локалната координаторка на Здружението „Борка – за секој нов ден“, Валентина Андонова ја најавува годинашнава Розова прошетка, која наместо во Скопје, ќе се одржи во 14 градови од нашата држава, во кои е и Кочани. Розовата прошетка е закажана за…
Синоќа, околудвесте учесници на различна возраст, со велосипеди ја поминаа 15-километарската „Патека на оризот“. Во организација на Општина Кочани, а во чест на 22 Септември и Европската недела на мобилност, се возеше релацијата Кочани – Грдовци – Мојанци – Долни…
На денешната седница што ја одржа Општинскиот кризен штаб, беа упатени повици до граѓаните на Кочани за најстрого почитување на мерките за заштита и спречување на ширење на коронавирусот. –   Бројот на заразени од коронавирусот во Кочанско деновиве е во…
Ковид-19 се шири низ градинките. Нови случаи на заразени се регистрирани во градинка во Кочани каде корона вирусот е потврден кај психолог во детската установа. Корона е потврдена и кај негувателка во кумановска градинка. Информациите за новите случаи ги потврдија…
Љубителите на автомобилимот од Источниот регион имаат среќа уште еднаш во рамките на оваа сезона, во живо да проследат ридско - брзински натпревари. Имено по откажувањето на Кавадарци и Крушево, двете финални (последни) трки за сезоната 2020 ќе се одржат…
Се реконструираше најфрекфентната улица во селото Јакимово во должина од 850 метри. Во овој опфат,
Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020 и кое во краток рок беше запрено. Во договор со надлежните институции на локално и…
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-27, Куманово-11, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-13, Тетово-13, Велес-4, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-8, Гевгелија-2, Струмица-15, Крива Паланка-1, Радовиш-8, Крушево-2, Кочани-13,…
За жал, коронавирусот не мирува. Бројот на заразени во Кочани сѐ повеќе расте и предупредува на потребното внимание и грижа за сопственото и за јавното здравје. Затоа, повикуваме на максимално почитување на мерките и препораките за заштита и спречување на…
Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 56-Куманово 16-Штип 8-Прилеп 7-Тетово 10-Струга 6-Велес 1-Битола 6-Охрид 2-Кавадарци 4-Гостивар 18-Гевгелија 5-Струмица 12-Крива Паланка 3-Радовиш 2-Кочани 17-Пробиштип 1-Македонски Брод 1-Валандово 1-Делчево 4-Свети…

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.