ВО МКЦ на 10 декември: „Рок – академија“ на Канго и „Орфеј“

01 Дек 2014
11369 пати

На 10 декември во Младинскиот културен центар

во Скопје ќе се одржи „Рок-академија“, чиј повод е јубилејот – 50 години рокенрол во Македонија. Организатор на оваа манифестација со мултимедијална програма е „Орфеј МК“, каде претседатели се Костадин Икономов и Симеон Иванов – Канго.
Програмата започнува во 20 часот со видео-рок, следува рок-балет и стендап комедија на „Ораториум“. Истата вечер во 21 часот ќе се одржи рок-канонада со млади бендови, че има „jam session“ на познати рок-херои и повторно стендап (комедија).
Межу учесниците се споменуваат Зорица Поп Панкова, Гаро Тавитјан, Раде Рогожаров, Драган Б. Костиќ, Оливер Белопета, Бубо Каров, Јордан Плевнеш, „Нон стоп“, „Силви бенд“, „Канго фаланга“, вкупно педесетина звучни рок-имиња и бендови.
Медиумски покровител на „Рок академијата“ закажана за 10 декември, покрај останатите е и КФМ Радио.

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.