Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова синоќа во Градскиот парк се обрати пред граѓаните на Кочани.

Претседателскиот кандидат подржан од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова,

„Денеска ќе биде поднесена мојата кандидатура до ДИК и ќе бидат доставени 32 000 потписи на граѓани, од кои, ве уверувам, најголем дел воопшто не се

Првичните неофицијални резултати од Референдумот што се одржа вчера велат дека во Општина Кочани

Нов градоначалник на Општина Виница е Ивица Димитров од СДСМ, на Зрновци – Блаже Станков од

Дозволете ми од мое, и од име на Општинската организација на СДСМ – Кочани да ви се заблагодарам за

Општинската изборна Комисија на Кочани ги објави резултатите по првиот круг на локалните избори за

Во 35 општини ќе се прегласува во вториот изборен круг. Во дел од нив, разликата на спротиставените кандидатите е минимална, некаде дури за триесеттина гласови. Фиништот на вториот изборен круг, според досегашните

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.