Денот на Републиката 2 Aвгуст (недела) е неработен ден за сите граѓани, а согласно Законот за празници

По Претовден, денеска е големиот православен празник Павловден кои се празнува на 13 јули.

Четириесет дена по празникот на Христовото Воскресение, Велигден, верниците го одбележуваат

В петок, на 22 мај 2020 г., во 10 ч., на споменикот на сесловенските просветители, светите браќа

В среда, на 20 мај, со почеток во 10 ч., во своите простории Територијалната противпожарна единица

Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден се празнува на 6 мај според новиот

Кризата предизвикана од прогласената пандемија на Ковид-19, ја затекна нашата држава во услови на

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ

Почитувани, COVID – 19 го наруши целиот вообичаен тек на општествено-политичкиот, економскиот и сиот

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден- Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ

Страница 1 од 21

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.