Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот, и Неговото

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на Ромите, 8 Април, денеска во Спортската сала „Никола Карев“ беше организирана културно-забавна програма

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на Ромите, 8 Април, денеска во 10:30 ч. во

В четврток, на 22 март, на Светскиот ден на водите, во ресторанот „Але-дар“ во Кочани, Комуналното

Вел – Јан бр. 1 за Велигден ве води во најубавите европски дестинации:

Александар Стојанов (23) го фати осветениот крст во водите на Кочанска река, денеска на Водици. Свечениот ритуал се одржа под Крушарскиот мост, како и во изминатите

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште

Православниот храм „Св. великомаченик Ѓорги “ и годинава го одбележува празникот Водици. Денеска

Православните христијани денеска го слават Христовото раѓање - Божиќ, еден од најрадосните празници. Традиционално тие големиот празник го дочекаа

Од мое лично име и од името на општинската администрација на сите православни христијани им го честитам големиот празник Раѓањето Христово-Божик, и им посакам

ОПШТИ ОДРЕДБИ

Радио Кочани ФМ емитува сопствена програма, која според одредбите од Правилникот за форматите од радио и телевизиските програмски сервиси (застапеност на говорниот дел) спаѓа во редот на говорно-музичко радио со претежно информативен општ формат.